Beğen

REFAH ŞEHİTLERİ ANITI

Kategoriler: Tarihi Yerler
Etiketler:
tarih, gezi, history, travel

Galeri

REFAH ŞEHİTLERİ ANITI

İkinci dünya savaşı içinde İngiltere'den alınacak dört denizaltı ile havacılık eğitimi görecek personeli ilk kademede Mısır'a götürecek REFAH ŞİLEBİ Mersin açıklarında 1941 tarihinda meçhul bir denizaltı tarafından torpitolanarak batırılmıştı. Olayda 15 deniz subayı, 48 deniz astsubayı, 63 denizeri ve 25 şilep personeli şehit olmuşlardı.

Bu anıt bütün deniz şehitlerimizi anmak üzere "REFAH ŞEHİTLERİ ANITI" adıyla deniz kuvvetleri komutanının öncülüğünde Mersin Vilayet, Deniz Garnizon ve Belediye makamları ile bölge resmi-askeri-özel birlik-kurum ve halkın ilgi-katkı ve beraberce çalışmaları sonucuyla yapılmıştır.
23 Haziran 1972

1972 yılı açılış törenlerine ait özel madalya


Ertuğrul harb gemimiz Japonya'ya yaptığı resmi bir ziyaretten dönerken yakalandığı bir tayfundan kurtulamayarak Oşhima adasının Koşhinozaki kayalıklarında parçalanarak 16 Eylül 1890 yılında batmıştı. Şehit olan 540 Deniz subay, Astsubay ve askerler için Japonya'da Oşhima adası halkı tarafından bir şehitlik tesis edilerek bu mevkide 3 Haziran 1937 tarihinde bir anıt yaptırılmıştı. Bu anit kadir bilir dost Japon milletinin örnek ve saygı değer hareketine bir şükran borcu olmak ve diğer şehitlerimizle birlikte onlarıda anmak üzere Japonya'daki Ertuğrul Anıtının bir eşi olarak yaptırılmıştır.
23 Haziran 1972

Harita ve Adres Bilgileri

Atatürk Parkı

Bulunduğunuz konum (Doğru olmayabilir. İşaretçiyi sürükleyerek yerinizi işaretleyebilirsiniz)
REFAH ŞEHİTLERİ ANITI