Beğen

MERSİN DENİZ MÜZESİ

MERSİN DENİZ MÜZESİ

Mersin Deniz Müzesi Müdürlüğü Mersin'in ilk ve tek, ülkemizin 4 üncü deniz müzesidir.

Askeri müze alanı olarak kullanımına yönelik imar planı tadilatı yapılan Mersin İli BahçeMahallesinde, hazine adına kayıtlı 9858 ada, 1 parselde bulunan 8.044 metrekare yüzölçümlü arazi üzerinde toplam 1850 metrekare yapı alanına sahip müze binasının yapımına 16 Eylül 2009 tarihinde başlanmıştır.

Sivil toplumla, özellikle çocuklarla iletişim kurmak, denizcilik kültürünü tanıtmak, türk denizcilik tarihini gelecek nesillere sağlıklı bir şekilde aktarmak düşüncesi ile inşa edilen "Mersin Deniz Müzesi" binasının inşaatı 15 ekim 2010 tarihinde tamamlanmıştır.

Mersin Deniz Müzesi türk deniz harp tarihinin geçmişini gözler önüne seren 500'den fazla obje ve araştırmacılara hüzmet veren 800 kitaplı kütüphanesi ile ziyaretçilerine hizmet vermektedir.

450 metrekarelik ana sergi salonunda deniz har tarihi konusunda kronolojik bilgi verilmekte olup, sergi salonunda dönemlere ilişkin gemi modelleri, sancak, arma, askeri kıyafetler, kesici, delici ve ateşli silahlar ile yağlı boya tablolar sergilenmektedir.

Interaktif salonda ; Efsane Mahmudiye, Kahraman Hamidiye, Preveze ve Barbaros hayrettin Paşa,tarihin akışını değiştiren Nusret Mayın Gemisi, Milli mücadele döneminin kahramanı Gazi Alemdar ve yavuz Muharebe kruvazörü hakkında dijital ortamda bilgiler sunulmaktadır.

Açık sergi alanına Türk Deniz Kuvvetlerinde kullanılmış yüzer unsurlarımıza ait, Top; Asroc Lancer, radar, torpido, mayın, su bombası gibi objeler ile denizaltı modeli ve Refah gemisinin tahliye botu sergilenmektedir.

Müze B blokda bulunan ve geçici sergi salonu olarak kullanılan alanda müzemnin dinamizmini sağlamak amacıyla belirli periyodlarla sergiler açılacaktır.

Müzenin ayrıca bölgedeki kültür ve sanat etkinliklerine katkıda bulunmak amacıyla resim ve gemi modeli atölyeleri oluşturulmuştur. Belirtilen atölyelerde deneyimli personel eşliğinde kurs verilmesi sağlanacaktır.

Ertuğrul sanat gelerisi ücreti karşılığında dönem dönem düzenlenecek resim, fotoğraf, heykel vb sergiler ile hayat bulacak, sanatçı va sanat severlerin uğrak mekanı olacaktır.

Mersin Deniz Müzesi pazartesi, salı hariç haftanın her günü saat 09:00-17:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.
Müze kart geçerli değildir.

Harita ve Adres Bilgileri

Adnan Menderes Bulvarı Gazi Mah 1321 Sok. No:3 Yenişehir / Mersin

0324 327 77 76

Bulunduğunuz konum (Doğru olmayabilir. İşaretçiyi sürükleyerek yerinizi işaretleyebilirsiniz)
MERSİN DENİZ MÜZESİ