Beğen

KLEOPATRA KAPISI

Kategoriler: Tarihi Yerler , Gezi alanları
Etiketler:
tarih, gezi, history, travel

KLEOPATRA KAPISI

Kleopatra Kapısı'nın Mısır İmparatoriçesi Kleopatra ile Doğu Roma İmparatorluğu'nun öncü güçlerinden General Antonius'un M.Ö 41 yılındaki aşklarına ve ilk buluşmalarına sahne olduğu söylenir.Ancak kimi kaynaklarda Kleopatra ile Antonius'un bugün Tarsus'da bulunan Musalla Mahallesindeki o zamanki adıyla "Bab-ül Bahr" yani Deniz Kapısı'ndan tarsus'a giriş yaptığı söylenir. Bu kapı halk dilinde "Kancık Kapı" olarak bilinir. Evliya Çelebi bu kapıyı seyahatnamesinde "İskele Kapısı" olarak tanımlamıştır.Kleopatra Kapısı tanımlanırken, hep bir inanış vardır, o da , Mısır'ın güzelliği ve çekiciliği ile ün salmış Kraliçe Kleopatra ile, Doğu Romalı Antonius'ın aşk ilişkisinden ötürü Tarsus'da buluştuklarıdır.


Oysa doğru olan aşk ilişkisinden çok Mısır Kraliçesi Kleoptara'nın taht korkusudur. Zira o dönemler kuşatma altında olan Mısır İmparatorluğu savunmasını biraz daha güçlendirmek için bölgede güçlü olan Antonius'dan yardım talep eder ve bu işbirliğini görüşmek için Tarsus Limanı'ndaki buluşmayı önerir.

 Hatta Kleopatra ve Antonius araştırmalara göre Tarsus'a yakın bir açık denizde buluşmuş kente hiç inmemiştir. Yaşamlarına ortak yazgı olarak intihar yoluyla son veren bu ünlü şahsiyetler arasındaki işbirliği ilişkisi zamanla gönül ilişkisine dönmüş bu birliktelikten çiftin biri ikiz olmak üzere Aleksander Helios, Cleopatra Selena ve Ptolemi Philadesphus adlı 3 çocukları olmuştur.

Harita ve Adres Bilgileri

Kleopatra Kapısı Tarsus

Bulunduğunuz konum (Doğru olmayabilir. İşaretçiyi sürükleyerek yerinizi işaretleyebilirsiniz)
KLEOPATRA KAPISI