Beğen

ELAIUSSA SEBASTE

Kategoriler: Tarihi Yerler , Gezi alanları
Etiketler:
tarih, gezi, doğa, history, travel, nature

ELAIUSSA SEBASTE

Limon bahçelerinin mis kokusu ile buram buram yükselen tarih kokusunun birbirine karıştığı yer Elaiussa Sebaste. M.Ö. 2. yüzyılda kurulmuş bir "ada" şehir, bu ada – yani yarımada, anakaraya ince bir kıstak ile bağlanmış. Stratejik konumu nedeniyle bir liman şehri olmuş ve M.S. 7. yüzyıla kadar ayakta kalabilmiş. Elaiussa "zeytin" anlamına geliyor, ismini de bölgede yapılan zeytin yetiştiriciliğinden alıyor. Sebaste ismi ise Kapadokya Kralı Archelaos’un yarımadanın kıstağında bir şehir kurmasıyla ortaya çıkıyor. Sebaste’nin kelime anlamı ise "imparator kenti".

Bir liman kentinin en büyük düşmanları korsanlardır. Özellikle zayıf konumda olan kıstak bölgesi surlarla, kalelerle savunulmaya çalışılmış. M.S. 74 yılında dönemin kralı Vespasian, bölgeyi korsanlardan arındırmış ve kent, iki yüzyıl kadar altın çağını yaşamış. Kent, üçüncü yüzyılın ikinci yarısında aldığı saldırılar ile gücünü ve önemini yitirmeye başlamış ve altıncı yüzyılda kurulan diğer kentlerin, daha fazla önem kazanmasıyla tarihten silinmek tehdidiyle karşı karşıya kalmış. Kesin olarak ortadan kalkması ise 7. yüzyılda gerçekleşmiş. Bunun nedeninin ise, özellikle limanın kumla örtülü olmasından dolayı, bir deprem olabileceği düşünülüyor.

Gezecek görecek neler var?

Tiyatro

1995-99 yıllarında yapılan kazı çalışmalarında ortaya çıkarılan tiyatro binası, M.Ö. ikinci yüzyılda yapılmış. Antik çağda gerçekleştirilen birtakım yağmalamalar sonucunda; kaplamaları, basamakları ve süslemeleri ne yazık ki günümüze kadar ulaşamamıştır. Oturma yerlerinin ve basamaklarının, kayaların oyulmasıyla yapıldığı oturma düzeni oyukların doldurulmasıyla ve yanlarının harç ile örülmesiyle inşa edilmiştir. En fazla yıkıma uğrayan bölüm sahne olsa da orkestra bölümünde bulunan bazı mimari eserler, günümüze kadar ulaşabilmiştir.

Agora

1996-99 yıllarında yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkmış olan agoranın imparatorluk döneminde inşa edildiği tahmin ediliyor. Agora, geniş surlar ile korunmuş. Ana girişinin iki yanında ise gücün simgesi olan aslan protomlu iki çeşme bulunmaktadır. Agora üzerinde bir de kilise bulunmaktadır. Kilisenin geometrik desenli tabanı, fazla zarar görmeden günümüze kadar gelebilmiştir. Kilisede ayrıca gömütler ve kutsal eşyalar bulunmaktadır.Büyük Hamam

"Büyük Hamam" olarak adlandırılan yapıda beden eğitimi salonu, soyunma odası vs. bulunmaktadır. Kentin en geniş yapıtlarından biridir, bünyesinde bugün tamamıyla yıkılmış olan Bizans dönemine ait bir kilise de barındırmıştır.

Tapınak

Buluntulara göre kentin tek bir tapınağı olduğu varsayılmaktadır. Hangi tanrıya adanmış olduğu bilinmeyen bu tapınak, dağlık burunun çevreye ve denize hâkim bir bölgesinde inşa edilmiştir. Çevresinde bir kilise, bir hamam ve su kemerleri bulunmaktadır. Kentte bulunan pek çok su kemeri, işlevselliklerinin yanı sıra görsellikleriyle de dikkatleri çeker.

Nekropolis (Mezarlık Alanı)

Eliaussa Sebaste’nin mezarlık alanı, en iyi şekilde korunarak günümüze kadar gelebilmiş Anadolu nekropolislerinden biridir. Mezarlık alanında; basit lahitler, kaideli lahitler, niş biçimli oygu, kayaya oyulmuş mezarlar ile ev ya da tapınak formatında aile mezarları bulunmaktadır. pek çok iç ve dış süslemesi, resim ve heykel gibi eserleri tahribata uğratılıp yok olan mezarlıklar, bir liman kenti olan Eliaussa Sebaste’nin sakinlerinin vakt-i zamanında zengin bir yaşam sürdüklerini açıkça ortaya koymaktadır.

Nasıl gidilir?

Kent, Mersin Silifke otoyolunun 50. km’sinde bulunmaktadır. Kumkuyu ilçesine bağlıdır.

Harita ve Adres Bilgileri

Ayaş / Mersin

Bulunduğunuz konum (Doğru olmayabilir. İşaretçiyi sürükleyerek yerinizi işaretleyebilirsiniz)
ELAIUSSA SEBASTE