Beğen

AZİZ MİHAİL ve CEBRAİL ORTODOKS KİLİSESİ

Kategoriler: İbadethaneler , Tarihi Yerler
Etiketler:
kilise, ortodoks, history

Galeri

Osmanlı idaresi, 1840'lı yıllara kadar imparatorluk sınırları içindeki tüm Hıristiyan Ortodoksları "Rum" olarak adlandırıyordu. 

Mersin ve Tarsus'a 19. yüzyıl ortalarından itibaren Mısır, Lübnan ve Suriye'den Ortodoks Araplar gelmiş, yüzyılın sonlarında kentte 195 Arap Ortodoks ailenin yaşadığı belirlenebilmiştir. Kiremithane mahallesinde yaşayan Arap Ortodokslar genellikle pamuk ve deniz ticareti ile ilgilenmekteydiler.
 
 
Baş melekler Mihael ve Gabriel'e (Cebrail) ithaf edilen kilisenin 1870 yılında Mersin'e ilk gelen ailelerden olan Nadir ailesinden Dimitri ve Tannus Nadir tarafından bağışlanan arsa üzerine yapıldığı bilinmektedir.
 
Mersin'de halen cemaati bulunan ve ibadethane özelliğini taşıyan en eski kilisedir. Daha önceleri mevcut olan çan kulesi yıkılmış olsada sonra yeniden yaptırılmıştır. Atatürk caddesinin Vali Tevfik Sırrı Gür zamnında genişletilmesi sırasında bahçesinin bir kısmı caddeye dahil edilmiştir. Yunanca bir kitabede kilisenin adının Mihail Arhangelos olduğu yazmaktadır.

 

Harita ve Adres Bilgileri

Atatürk Caddesi

0324 237 34 67

ilyasteymur@hotmail.com

Bulunduğunuz konum (Doğru olmayabilir. İşaretçiyi sürükleyerek yerinizi işaretleyebilirsiniz)
AZİZ MİHAİL ve CEBRAİL ORTODOKS KİLİSESİ