Beğen

AVNİYE (TAHTALI) CAMİ

Kategoriler: Tarihi Yerler , İbadethaneler
Etiketler:
mersin, tarih, camii, virane

Galeri

AVNİYE (TAHTALI) CAMİİ

Tarihçe;

Mahmut Şami Sümen tarafından 1890 yılında inşaa ettirilmiştir. Camiye gelir temini için etrafında ev ve iş yerleri yaptırılmıştır. Önceleri minaresi tahta olduğu için "Tahtalı Camii" adı ile anılırdı. 1938 yılında yıpranan tahta minare yerine betondan minare yaptırılmıştır. 1988 yılında camii Vakıflar Genel Müdürlüğüne devredilmiştir.

Şimdiki durum;

Bahçesindeki hurma ağacının yıkılması sonucu hasar gören Tahtalı Camii, şu günlerde tamamen harabeye dönüşmüş durumda. Aradan geçen zaman sürecinde caminin onarımına yönelik hiçbir adım atılmış değil.

Camiden yasal olarak sorumlu bulunan Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün Mersin’de şubesinin bulunmaması nedeniyle de durumdan rahatsızlık duyan vatandaşlar şikâyetlerini iletecek makam bulmamanın güçlüğünü çekiyorlar.

1988 yılından beri Vakıflar Genel Müdürlüğü sorumluluğunda bulunan Tahtalı Cami’nin, rant uğruna kasıtlı olarak yıkıldığı söylentileri konuşulmaya devam ederken, daha önceleri cami adına faaliyet gösteren Avniye Tahtalı Camii Koruma ve Yaşatma Derneği yöneticileri de kayıplara karışmış.

Tahtalı Cami’nin Mersin’deki en eski ibadet yerlerinden birisi olduğuna dikkat çeken çevre sakinleri,” Hurma Ağacının verdiği hasar çok küçük çapta olup giderilebilecek bir hasardı. Ancak her nedense cami tamamen kullanılmaz hale getirildi. Hasarı büyütenlerin niyeti başkaydı, ama tutmadı. O zaman camiyi yapacağız diye ortalıkta dolaşan dernek yöneticileri kayıplara karıştı; ama olan camiye oldu. Cami şuan faaliyetini ara sokakta bir apartmanın altında sürdürüyor. Konuyla kimse ilgilenmiyor. Bizler çevre sakinleri olarak yeri doldurulmayacak özelliklere sahip tarihi eser niteliğindeki camimizin yeniden eski durumuna getirilmesini istiyoruz” şeklinde konuştular.

Caminin atıl durumda kalmasının sıkıntısını mahalleli kadar kendilerinin de çektiğini belirten cami görevlileri, “Cami tamamen kaderine terk edildi. Ne olacağı hakkında kimse bir şey bilmiyor. Camiden yasal olarak Vakıflar Genel Müdürlüğü sorumlu, ancak onun da Mersin’de şubesi yok. Konu hakkında bilgi almak için bize gelenlere söyleyecek hiçbir sözümüz yoktur. Bu belirsizliğin bir an önce sona erdirilmesini istiyoruz.”görüşlerini dile getirdiler.

Kaynak : Mersin İmece Gazetesi

Harita ve Adres Bilgileri

Silifke caddesi

Bulunduğunuz konum (Doğru olmayabilir. İşaretçiyi sürükleyerek yerinizi işaretleyebilirsiniz)
AVNİYE (TAHTALI) CAMİ